Text Size

Projekt „Czyste góry, czyste szlaki”


p192uf5lb8fap131quj3rhk17cdf
Czy wiesz, że ogryzek rzucony na szlaku, kawałek kanapki, czy nawet papierek pozostawiony na ławce w miejscu odpoczynku w czasie wędrówki, może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo? A porzucona puszka po konserwie to zabójcza broń? My już wiemy! Zdajemy sobie sprawę, że spotkanie z dzikim zwierzęciem na szlaku to nie zabawa, ale śmiertelne zagrożenie.

Uczniowie gimnazjum oraz starsze klasy szkoły podstawowej, w czwartek 25 września 20114 r., mieli okazję uczestniczyć w prelekcji przeprowadzonej przez podróżnika, pana Albina Marciniaka i dowiedzieć się o wielu ciekawych rzeczach, a także bulwersujących i nieodpowiedzialnych zachowaniach ludzi. Młodzież bardzo chętnie brała udział w dyskusji a trafne spostrzeżenia nagradzane były koszulkami z logo projektu.

Pan Marciniak to taternik, dziennikarz i fotografik a przede wszystkim pasjonat. Jest twórcą i koordynatorem projektu „Czyste Góry Czyste Szlaki” . Ten projekt to „cykl edukacyjnych akcji społecznych. Poza dobrą zabawą, edukacją i poznawaniem naszego kraju, uczestnicy akcji starają się pomagać przyrodzie. W trakcie wędrówek górskimi szlakami, uczestnicy akcji zbierają wszystko to, co nie powinno znajdować się na łonie natury. Akcje „Czyste Góry Czyste Szlaki” nie mają za zadanie zastępować firm i instytucji sprzątających, a głównym założeniem jest wymiar edukacyjny. Samo sprzątanie jest pewnego rodzaju happeningiem a udział w akcjach jest całkowicie non-profit. Jest także wyrazem wsparcia dla wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na negatywne działania w stosunku do otaczającej nas przyrody. W trakcie kilku lat działań, w projekcie udział wzięło kilka tysięcy osób, wiele firm, szkół i instytucji. Zebrano tony śmieci dobrze się przy tym bawiąc i edukując.”

Do tej akcji dołączyli również uczniowie naszej szkoły. Pierwszym krokiem było spotkanie z człowiekiem, który kocha przyrodę i pokazując niewłaściwe zachowanie turystów, wskazując czasami na głupotę ludzi, stara się uwrażliwiać na piękno i równocześnie wychowywać młodych świadomych ludzi. Najlepszym tego przykładem jest działanie – chociażby sprzątanie szlaków. Następnym krokiem będzie czynny udział w projekcie, dlatego mamy nadzieję, że spotkamy się z innymi miłośnikami czystych gór, naszym gościem i wieloma znanymi osobami w kwietniu na szlaku.

Elżbieta Siewiorek